|
Miejskie Igrzyska Dzieci w Badmintonie
![]() W naszej szkole odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci w Badmintonie. W kategorii chłopców nasi reprezentanci zdobyli 2 miejsce. Nasza dziewczęca reprezentacja zdobyła w zawodach 3 miejsce. Gratulujemy! Więcej...Dzień Chłopaka
![]() 29 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu chłopcy otrzymali życzenia, upominki i razem w społeczności klasowej świętowali tańcem i zabawą. Więcej...Sukces w konkursie na ''Maskotkę 48 Zjaz…
![]() W czerwcu uczniowie naszej szkoły Damian Chwaszczyński i Dominik Głodek wzięli udział w konkursie na '' Maskotkę 48 Zjazdu Fizyków Polskich'' w Gdańsku. Konkurs został rozstrzygnięty 2 września, a nasi uczniowie zdobyli 3 miejsce. Gratulujemy... Więcej...Wycieczka klas szóstych
![]() Wyjątkowa wrześniowa pogoda sprzyja spotkaniom integracyjnym klas. Wczoraj 27 września klasy szóste były na wycieczce w Zagrodzie Kociewskiej w Godziszewie. Był to wspaniały czas przygody, zabawy i relaksu. Więcej...Gry planszowe - program edukacyjny „Rumm…
![]() Nasza szkoła dołączyła do Programu edukacyjnego „Rummikub w Szkole” bazującego na grze Rummikub. Korzyści dla ucznia: 1. Rozwój umiejętności: Gra Rummikub może pomóc w rozwijaniu umiejętności matematycznych, logicznych oraz społecznych. Więcej...Drodzy Rodzice, Opiekunowie!
![]() Jak co roku - przyłączamy się do działań "Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo". W imieniu Fundacji "Dbam o mój z@sięg" serdecznie zapraszamy na pierwszy darmowy webinar pt. "Czym jest higiena cyfrowa i w... Więcej...Piknik integracyjny klas pierwszych
![]() 21 września klasy pierwsze spędzały dzień na pikniku integracyjnym. Były tańce, zabawy i piknik. Nad programem czuwał animator Esta Fiesta. Więcej...Próbna ewakuacja
![]() 19 września o godzinie 10.15 odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Prawidłowy przebieg ewakuacji obserwowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. Więcej...Klasa 3a na wycieczce w Muzeum Ziemi Koc…
![]() 18 września w ramach tematu poznania swojego miasta i regionu odwiedziła Muzeum Ziemi Kociewskiej. Więcej...Międzynarodowy Dzień Kropki
![]() Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzony jest 15 września. Choć często w tym dniu skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. Więcej... |
Z historii " Dwójki "
- 14 sierpnia 1894 roku zakupiono działkę o pow. 20910 m 2, położoną na niewielkim wzgórzu (91,30 m n. p. m.)przy dzisiejszej ulicy Jana Sobieskiego. Latem 1894 roku rozpoczęto pierwsze prace przy budowie największego publicznego budynku w mieście. W ciągu kilku miesięcy wybudowano z czerwonej ceramicznej cegły dwupiętrowy gmach . Szkołę postawiono na planie prostokąta o powierzchni zabudowy 1047 m2. Budynek posiadał 2116 m2 powierzchni użytkowej, przy wysokości pomieszczeń 3,5 m, liczył 14. 681 m3. Wokół budynku posadzono 30 lip oraz kilkanaście brzóz.
- 1 kwietnia 1896 roku w nowo wybudowanej szkole rozpoczęły naukę uczennice Wyższej Szkoły Dziewcząt, która w 1910 roku zamieniła się w Gimnazjum Niemieckie.
- W latach 1934 - 1939 szkoła funkcjonowała wraz ze szkołą wydziałową w budynku przy ulicy Warszawskiej 6a.
- 2 września 1939 roku rok szkolny nie rozpoczął się. W latach okupacji w budynku szkoły odbywały się zajęcia niemieckiej szkoły powszechnej.
- Na początku roku 1945, gdy na teren Kociewia zbliżał się front wyzwoleńczy, budynek szkolny został zamieniony na miejsce postoju i noclegu dla uciekinierów.
- 3 kwietnia 1945 roku zainaugurowano rozpoczęcie nowego roku szkolnego w pierwszej starogardzkiej Szkole Powszechnej nr 2. Kierownikiem szkoły został pan Jan Stasiak mając do pomocy wykwalifikowane nauczycielki: Władysławę Stasiak oraz Gabrielę Frasunkiewicz. Do nauki przystąpiono w trudnych warunkach lokalowych.
- W początkach września 1945 roku podstawówka nr 2 stała się szkołą żeńską.
- 22 czerwca 1946 roku zakończył się pierwszy pełny po wojnie rok szkolny.
- W połowie roku 1950 dokonano pierwszego remontu dachu i szeregu prac murarskich.
- We wrześniu 1950 roku kierownikiem szkoły została pani Władysława Stasiak.
- W 1955 roku szkoła przekształciła się w szkołę koedukacyjną.
- 1 grudnia 1957 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na murze szkoły ku czci zamordowanego przez hitlerowców nauczyciela Franciszka Kurowskiego.
- W roku 1960 rozpoczęto przygotowania do przekształcenia szkoły siedmioklasowej w ośmioklasową. Okres przekształcania zakończył się w 1965 roku.
- W 1962 roku szkoła przyjęła imię Marii Konopnickiej. Uczniowie szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w pierwszym krajowym zjeździe przedstawicieli szkół im. Marii Konopnickiej w Warszawie.
- We wrześni 1973 roku dyrektorem szkoły została pani Aniela Piątek.
- W roku szkolnym 1978/79 w związku z remontem szkoły specjalnej dokonano reorganizacji Szkoły Podstawowej Nr 2, w wyniku której 3 jej pomieszczeń zajęli uczniowie specjalnej troski. Organizację Szkoły Nr 2 ograniczono do klas drugich, zaś uczniowie klas starszych kontynuowali edukację w innych szkołach starogardzkich. Dzięki staraniom rodziców i dyrekcji szkoły oraz przychylności władz miasta udało się podnieść organizację szkoły najpierw do klas piątych, a od 1 września 1999 roku stała się pełną sześcioklasową szkołą podstawową.
- 17 listopada 1994 roku dyrektorem szkoły została pani Mariola Ałtyn.
- W kwietniu 1996 roku szkoła obchodziła swoje setne urodziny, na które zjechali się jej absolwenci i nauczyciele. Tradycją szkoły są coroczne pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Uroczystości szkolne rozpoczyna się hymnem szkoły pt. "Nasza szkoła", którego słowa zaczerpnięto z wiersza Marii Konopnickiej. "Dwójka" ma także swoją piosenkę "Nasza szkoła", której autorką jest Anna Bernat, a muzykę na specjalną prośbę młodzieży napisał Edward Pałłasz, znany kompozytor i jej absolwent. Starogardzianin - Edward Pałłasz jest również autorem piosenki specjalnie napisanej na 100 - lecie szkoły.
- Od 1991 roku ukazuje się raz w miesiącu gazetka szkolna "Słoneczko Dwójki", w której poruszane są tematy związane z życiem szkoły i jej uczniami.
- Od 1984 roku szkoła jest organizatorem Rejonowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas trzecich.
Fragment szkolnej kroniki. Początek Roku Szkolnego 1945 r.