• 5
  • 4
  • 2
  • 3
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 8
     
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Podchody ortograficzne

Podchody ortograficzne

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klas 5b i 5c zmierzyli się z trudnymi czasownikami. Uczestniczyli w czasownikowym biegu, ćwicząc odmianę. Wzięli też udział w "Czasownikowej grze o tryb", rozwijając wyobraźnię...

Więcej...

Światowy Dzień Życzliwości

Światowy Dzień Życzliwości

W naszej szkole od wielu lat obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji organizujemy różne akcje zachęcające do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością.

Więcej...

WARSZTATY „JAK ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM PIĘ…

WARSZTATY „JAK ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM PIĘKNEGO UŚMIECHU?”

W dniu 26 listopada  uczniowie klasy 5b byli uczestnikami warsztatów stomatologicznych w ramach kampanii zdrowotnej. Zajęcia przeprowadził wykwalifikowany pracownik Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej w Starogardzie Gdańskim. Niezwykle udane spotkanie miało  na...

Więcej...

Drzewo Praw Dziecka

Drzewo Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który jest jednym z najważniejszych dni dla organizacji UNICEF. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć, że każde dziecko na świecie, bez względu na miejsce...

Więcej...

Konwencja Praw Dziecka

Konwencja Praw Dziecka

20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, przyjmując Konwencję o prawach...

Więcej...

Zaświeciliśmy na czerwono w ramach Międz…

Zaświeciliśmy na czerwono w ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci

19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Tego dnia nasza szkoła zaświeciła na czerwono w ramach udziału w kampanii społecznej Dzieciństwo bez Przemocy.

Więcej...

Kreatywne zajęcia z lekturą w klasach VI…

Kreatywne zajęcia z lekturą w klasach VIII, VIIc i IVa

- Klasy VIII a i b podsumowały pracę z lekturą „Kamienie na szaniec”. - Czytanie „Dziadów”cz. II A. Mickiewicza w klasie VII c. - Makiety grodu Mirmiła wykonane przez uczniów klasy IV...

Więcej...

Sukces w XXI Powiatowym Konkursie Ortogr…

Sukces w XXI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando Kociewskie”

Z dumą informujemy, że uczeń klasy 3a, Antoni Lutka, zdobył III miejsce w XXI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando Kociewskie”. Było to wyjątkowo trudne dyktando, wymagające doskonałej znajomości zasad ortografii.

Więcej...

IV edycja Szkolnego Dyktanda Ortograficz…

IV edycja Szkolnego Dyktanda Ortograficznego „Mistrz Ortografii"

17 października odbyła się IV edycja Szkolnego Dyktanda Ortograficznego „Mistrz Ortografii" Celem konkursu jest promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych.

Więcej...

Żywa lekcja historii pt. „Droga do niepo…

Żywa lekcja historii pt. „Droga do niepodległości”

12 listopada chętni uczniowie brali udział w lekcji żywej historii  pt. „Droga do niepodległości”. Lekcję poprowadził Pan Damian Klinkosch z Agencji Artystycznej „Atena”.

Więcej...

Niecodzienny koncert pod tytułem „Dwa Michały pięknie grały”

      Dnia 27 marca 2014roku w szkole odbył się niecodzienny koncert pod tytułem „Dwa Michały pięknie grały”. Agencja Artystyczna MAT z Olsztyna przybliżyła uczniom klas O-III brzmienie instrumentów dętych drewnianych-flet poprzeczny i tuby oraz zapoznała z budową tychże instrumentów.

     Co należy wiedzieć o flecie poprzecznym?  Flet poprzeczny - wysokobrzmiący instrument muzyczny z rodziny dętych drewnianych. Pomimo tego, że współcześnie wykonywany był z metalu, ze względów historycznych zaliczamy go do grupy instrumentów dętych drewnianych, ponieważ w przeszłości wykonywany był prawie wyłącznie z drewna. Na korpusie instrumentu znajdują się otwory, które przykrywane są systemem dźwigni i klap, dzięki którym możliwe jest wydobywanie dźwięków o różnej wysokości.

Tuba - najniżej brzmiący i największy instrument dęty blaszany. Ma kształt owalny, a tworzy go długa, metalowa rura zwinięta wielokrotnie w pętlę. U wylotu znajduje się czara głosowa. Dźwięk wydobywa się przez wydmuchiwanie powietrza do ustnika. Wysokość dźwięku regulowana jest przyciskami, które nazywają się wentylami. Tuba znalazła zastosowanie w orkiestrach symfonicznych i orkiestrach dętych.

     Dzieci poznały także charakterystyczne tańce ludowe: polkę i walca.

Polka - wirowy taniec czeskiego pochodzenia, w tempie szybkim i metrum 2/4 (liczone na 2)
Walc - niemiecki taniec wirowy w tempie umiarkowanym, metrum 3/4 (liczone na 3)

     W bardzo ciekawy, humorystyczny sposób zostali uczniowie wprowadzeni w tajniki pojęć muzycznych. W rolę dyrygenta, dwóch Michałów, kompozytora, wcielili się z wielkim entuzjazmem uczniowie naszej szkoły. Całości przygrywał zespół Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Na zakończenie koncertu odbył się konkurs z wiadomości przekazywanych podczas jego trwania. Uczestnicy konkursu zostali obdarowani nagrodami książkowymi. Koncert wszystkim bardzo się podobał.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour