|
Obejrzeliśmy spektakl "Nasz Mikołaj…
![]() 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl "Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu", który został przedstawiony w kinie "Sokół" przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Więcej...Uczymy się udzielania pierwszej pomocy
![]() W czasie zajęć uczniowie klasy 2a oraz 2c omówili sposoby udzielania pierwszej pomocy. Wyjaśniliśmy sobie jak należy postępować w przypadku skaleczenia, oparzenia, krwotoku z nosa czy zadławienia. Więcej...Rozdanie nagród i dyplomów szkolnym konk…
![]() 27 kwietnia w ramach konkursu szkolnego "Przyłapani na czytaniu" rozdaliśmy nagrody i dyplomy dla uczestników konkursu. Za najlepsze zdjęcie nagrodę otrzymali Nadia Szymańska i Jakub Knitter, za... Więcej...Pierwsze miejsce uczennic naszej szkoły …
![]() 26 kwietnia uczennice naszej szkoły: Dominika Ryś z kl. 4b oraz Agata Ćwiklińska z kl. 4a odebrały w Gdańsku nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu... Więcej...Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
![]() "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" Wisława Szymborska 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klasy 2c... Więcej...Światowy Dzień Ziemi w świetlicy szkolne…
![]() Z okazji Światowego Dnia Ziemi w świetlicy szkolnej poruszono temat ochrony naszej planety. Uczniowie wspólnie pokolorowali kolorowankę XXL i posiali kwiat i warzywa. Więcej...Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych
![]() W środę, 13 kwietnia 2022 r., odbył się apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Akademię pod przewodnictwem p. Karoliny Krzemińskiej i p. Izabeli Zygmunt przygotowali uczniowie z klas: Ia,... Więcej...Kolorowe lapbooki
![]() Klasa 2b znalazła ciekawy sposób na podsumowanie wiadomości o swojej lekturze „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”- książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju... Więcej...Dzień autyzmu
![]() Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej „POLSKA NA NIEBIESKO”. 4 kwietnia ubraliśmy się na niebiesko, solidaryzując się w ten sposób z osobami autystycznymi. Więcej...Pasowanie na czytelnika uczniów klas pie…
![]() 30 marca w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, przygotowane metodą projektu przez uczniów z koła czytelniczo-turystycznego. Więcej... |
Z historii " Dwójki "
- 14 sierpnia 1894 roku zakupiono działkę o pow. 20910 m 2, położoną na niewielkim wzgórzu (91,30 m n. p. m.)przy dzisiejszej ulicy Jana Sobieskiego. Latem 1894 roku rozpoczęto pierwsze prace przy budowie największego publicznego budynku w mieście. W ciągu kilku miesięcy wybudowano z czerwonej ceramicznej cegły dwupiętrowy gmach . Szkołę postawiono na planie prostokąta o powierzchni zabudowy 1047 m2. Budynek posiadał 2116 m2 powierzchni użytkowej, przy wysokości pomieszczeń 3,5 m, liczył 14. 681 m3. Wokół budynku posadzono 30 lip oraz kilkanaście brzóz.
- 1 kwietnia 1896 roku w nowo wybudowanej szkole rozpoczęły naukę uczennice Wyższej Szkoły Dziewcząt, która w 1910 roku zamieniła się w Gimnazjum Niemieckie.
- W latach 1934 - 1939 szkoła funkcjonowała wraz ze szkołą wydziałową w budynku przy ulicy Warszawskiej 6a.
- 2 września 1939 roku rok szkolny nie rozpoczął się. W latach okupacji w budynku szkoły odbywały się zajęcia niemieckiej szkoły powszechnej.
- Na początku roku 1945, gdy na teren Kociewia zbliżał się front wyzwoleńczy, budynek szkolny został zamieniony na miejsce postoju i noclegu dla uciekinierów.
- 3 kwietnia 1945 roku zainaugurowano rozpoczęcie nowego roku szkolnego w pierwszej starogardzkiej Szkole Powszechnej nr 2. Kierownikiem szkoły został pan Jan Stasiak mając do pomocy wykwalifikowane nauczycielki: Władysławę Stasiak oraz Gabrielę Frasunkiewicz. Do nauki przystąpiono w trudnych warunkach lokalowych.
- W początkach września 1945 roku podstawówka nr 2 stała się szkołą żeńską.
- 22 czerwca 1946 roku zakończył się pierwszy pełny po wojnie rok szkolny.
- W połowie roku 1950 dokonano pierwszego remontu dachu i szeregu prac murarskich.
- We wrześniu 1950 roku kierownikiem szkoły została pani Władysława Stasiak.
- W 1955 roku szkoła przekształciła się w szkołę koedukacyjną.
- 1 grudnia 1957 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na murze szkoły ku czci zamordowanego przez hitlerowców nauczyciela Franciszka Kurowskiego.
- W roku 1960 rozpoczęto przygotowania do przekształcenia szkoły siedmioklasowej w ośmioklasową. Okres przekształcania zakończył się w 1965 roku.
- W 1962 roku szkoła przyjęła imię Marii Konopnickiej. Uczniowie szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w pierwszym krajowym zjeździe przedstawicieli szkół im. Marii Konopnickiej w Warszawie.
- We wrześni 1973 roku dyrektorem szkoły została pani Aniela Piątek.
- W roku szkolnym 1978/79 w związku z remontem szkoły specjalnej dokonano reorganizacji Szkoły Podstawowej Nr 2, w wyniku której 3 jej pomieszczeń zajęli uczniowie specjalnej troski. Organizację Szkoły Nr 2 ograniczono do klas drugich, zaś uczniowie klas starszych kontynuowali edukację w innych szkołach starogardzkich. Dzięki staraniom rodziców i dyrekcji szkoły oraz przychylności władz miasta udało się podnieść organizację szkoły najpierw do klas piątych, a od 1 września 1999 roku stała się pełną sześcioklasową szkołą podstawową.
- 17 listopada 1994 roku dyrektorem szkoły została pani Mariola Ałtyn.
- W kwietniu 1996 roku szkoła obchodziła swoje setne urodziny, na które zjechali się jej absolwenci i nauczyciele. Tradycją szkoły są coroczne pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Uroczystości szkolne rozpoczyna się hymnem szkoły pt. "Nasza szkoła", którego słowa zaczerpnięto z wiersza Marii Konopnickiej. "Dwójka" ma także swoją piosenkę "Nasza szkoła", której autorką jest Anna Bernat, a muzykę na specjalną prośbę młodzieży napisał Edward Pałłasz, znany kompozytor i jej absolwent. Starogardzianin - Edward Pałłasz jest również autorem piosenki specjalnie napisanej na 100 - lecie szkoły.
- Od 1991 roku ukazuje się raz w miesiącu gazetka szkolna "Słoneczko Dwójki", w której poruszane są tematy związane z życiem szkoły i jej uczniami.
- Od 1984 roku szkoła jest organizatorem Rejonowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas trzecich.
Fragment szkolnej kroniki. Początek Roku Szkolnego 1945 r.