|
Przeszkolili nas instruktorzy WOŚP w ram…
![]() 3 kwietnia w naszej szkole odbyło się szkolenie nauczycieli powiatu starogardzkiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie prowadzili instruktorzy WOŚP w ramach akcji "Ratujemy i Uczymy Ratować". Więcej...Przeszkolili nas instruktorzy WOŚP w ram…
3 kwietnia w naszej szkole odbyło się szkolenie nauczycieli powiatu starogardzkiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie prowadzili instruktorzy WOŚP w ramach akcji "Ratujemy i Uczymy Ratować". "Ratujemy i Uczymy... Więcej...Światowy Dzień Muffinka
![]() Z inicjatywy klasy 4a obchodziliśmy w szkole nietypowe święto: Światowy Dzień Muffinka. Muffinki, znane również jako babeczki, pochodzą z Anglii, gdzie powstały na przełomie X i XI wieku. Początkowo stanowiły... Więcej...Światowy Dzień Muffinka
Z inicjatywy klasy 4a obchodziliśmy w szkole nietypowe święto: Światowy Dzień Muffinka. Muffinki, znane również jako babeczki, pochodzą z Anglii, gdzie powstały na przełomie X i XI wieku. Początkowo stanowiły... Więcej...Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
![]() 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb... Więcej...Klasy Ia i Ib na warsztatach z majsterko…
![]() Dnia 24 marca uczniowie klasy Ia i Ib wzięli udział w wiosennych warsztatach z majsterkowania w Castoramie. Każdy uczestnik wykonał własnoręcznie skrzyneczkę z drewna. Więcej...Szkolny konkurs recytatorski dla uczniów…
![]() 24 marca 2025 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III. To wydarzenie było świetną okazją do zaprezentowania umiejętności recytatorskich i artystycznych naszych uczniów. Więcej...Zimowa otchłań kontra wiosenna energia –…
![]() Zima wciągnęła nas w swoje lodowate objęcia, ale klasa 3B nie dała się mroźnej ciemności! Z wielką determinacją, krocząc przez śnieżne zaspy (a przynajmniej wyobrażone), przeszliśmy z zimowej otchłani wprost... Więcej...21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób …
![]() 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji... Więcej...Program "Trzymaj Formę!"
![]() Działamy w ramach projektu Trzymaj Formę. Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety,... Więcej... |
Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych All Art stworzyło kolejną ekranizację legendy kociewskiej. Tym razem była to legenda o diabelskim kamieniu w miejscowości Pinczyn. Ekranizację tytułowego „Kamienia” uczniowie klas IV-VI mieli okazję obejrzeć podczas lekcji w kinie 8 grudnia. Legenda wywarła ogromne wrażenie wśród uczniów i zaciekawienie miejscowością.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne ekranizacje kociewskich legend i gratulujemy pomysłów na tak niezwykłe regionalne projekty.
Kamień w Pinczynie.
Jest to największy na Kociewiu głaz narzutowy (eratyk) o 14 m obwodu, 3,5 m długości, 3,2 szerokości i 2,2 m wysokości. Doskonale widać go z okien pociągu na trasie Starogard Gd.-Czersk jak i od strony wsi. Jego niespotykane rozmiary od wieków wywierały na okolicznych mieszkańcach silne wrażenie. Wiąże się z nim wiele opowieści jak i najsłynniejsza kociewska legenda. A oto i ona:
Czarci Kamień koło Pinczyna
Diabeł mając swoją ziemską siedzibę koło Pinczyna, małej miejscowości oddalonej o 3 km od Zblewa, był zły na ludzi, że tak chętnie uczęszczają do kościoła. Postanowił im w tym przeszkodzić.
Nocą przyciągnął na łańcuchu wielki głaz narzutowy i zamierzał nim zatarasować kościelne drzwi. Dotarł już w pobliże wsi, gdy zapiał kogut zwiastun świtu. Jednocześnie anioł z nieba dotknął jego ręki. Zrozumiał, że musi odstąpić od nieukończonej roboty i pozostawić olbrzymi kamień. Porzucił więc go i uciekł. Ten wielki narzutowy głaz leży jeszcze dzisiaj na pobliskiej łące.
W przeszłości był on o wiele większy. Przed laty jego część odłupano i użyto jako materiału budowlanego. Na tej właśnie części widoczne były podobno odciski kopyt, pozostawione przez diabła ze złości za to, że pianie i anioł stróż przeszkodziły mu w jego podstępnych planach. Na kamieniu do dziś widoczne są natomiast ślady po łańcuchu, którym posłużył się diabeł, chcąc pobożnym ludziom z okolic Pinczyna sprawić figiel.
"Legendy Borów Tucholskich" Roman Apolinary Regliński (Der Ketten-Stein bei Pinschin)