|
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
![]() W dniach 21-22 listopada 2023r uczniowie klas I-III obchodzili w szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Główną ideą tych obchodów było przypomnienie uczniom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może... Więcej...Boska uczta klasy 5a na Olimpie
![]() Lekcja języka polskiego w klasie 5a zamieniła się w boską ucztę na Olimpie. Uczniowie wcielili się w bogów greckich, prezentowali swoje atrybuty oraz przedstawili historie i wiadomości prosto z mitów,... Więcej...Uroczystość z okazji 105 rocznicy odzysk…
![]() Sztandar to symbol honoru i godności. Dla każdej szkoły ma znaczenie szczególne, to znak Polski, ale także naszej Małej Ojczyzny, przywiązania do najwyższych wartości. Data uroczystości, w czasie której przekazany... Więcej...105. Rocznica Odzyskania Niepodległości …
![]() 10 listopada szkoła świętowała z dumą 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Podczas uroczystego apelu społeczność szkolna zjednoczyła się, aby uczcić ten wyjątkowy moment w historii naszego kraju. Więcej...Srebrny medal w unihokeju!
![]() 25 października odbyły się ostatnie Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju. Nasza drużyna chłopców zdobyła srebrny medal. Gratulujemy! Więcej...Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu pla…
![]() Znamy już laureatów powiatowego konkursu plastycznego "Kociewie, które kocham". Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim, zaprosiła laureatów konkursu na podsumowanie przedsięwzięć "Rok na Kociewiu" oraz spotkanie przy... Więcej...Uroczyste pasowanie na ucznia uczniów kl…
![]() 18 października odbyło się w szkole uroczyste pasowanie na ucznia uczniów klas pierwszych. To wyjątkowy i radosny dzień dla najmłodszych uczniów. Gratulujemy pierwszoklasistom! Więcej...Noc Bibliotek
![]() Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Z tej okazji nie mogło zabraknąć naszych uczniów koła czytelniczo-turystycznego w akcji „Nocy Bibliotek” organizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej 7 października. Więcej... |
Kim są Panowie w tych dziwnych i starodawnych strojach? 17 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłych zajęciach organizowanych przez Starogardzkie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Dzieci poznały 600 lat tradycji jednego z najstarszych bractw kurkowych w Polsce. Rozwój bractw strzeleckich na Pomorzu Gdańskim wiąże się z organizacją systemu militarnego w państwie Zakonu Krzyżackiego. W krzyżackich miastach zaprowadzono, wzorem miast niemieckich, obowiązek obrony murów miejskich przez mieszczan. Stąd też w miastach zakładano organizacje paramilitarne, mające szkolić mieszczan w sztuce walki i przygotować do ewentualnych zadań obronnych. Z organizacji tych wyłoniły się bractwa strzeleckie. Jako datę powstania starogardzkiego bractwa przyjmuje się rok 1351 lub 1353. Nasi uczniowie podczas lekcji mieli okazję poznać Króla Bractwa Strzeleckiego, Prezesa Bractwa, Rycerza i Strzelmistrza, Kronikarza. Dowiedzieli się co to jest kontusz, żupan i pas, czyli części stroju szlacheckiego, który jest częścią tradycji bractwa.
Bardzo dziękujemy Braciom Kurkowym za wspaniałe przyjęcie, lekcję i niezwykłą opowieść o historii naszego miasta.
A niżej prezentujemy niektóre wypowiedzi naszych uczniów po lekcji:
Na strzelnicy było fajnie i miło mi się słuchało historii Strzelnicy i Starogardu.- Julita
Bardzo podobało mi się to, że dowiedzieliśmy się dużo o historii Bractwa Kurkowego i też Starogardu. – Wiktoria Wendt
Było fajnie! Bractwo Kurkowe jest wyjątkowe i chciałabym do nich należeć. - Julia Orlińska
Bardzo cenna lekcja historii. Świetna zabawa i doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę. Michał Mąkosa
Na wycieczce poznaliśmy dużo ciekawych wydarzeń historycznych, poznaliśmy również tradycje i stroje Bractwa. Przygotowanych było dużo atrakcji, a w tym strzelanie z broni pneumatycznej, grill z kiełbaskami, zdjęcia z Bractwem. I fajna była przygoda podczas dotarcia na miejsce. Ta wycieczka dla mnie będzie niezapomniana.
Natalia