|
Próbna ewakuacja
![]() 19 września o godzinie 10.15 odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Prawidłowy przebieg ewakuacji obserwowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. Więcej...Klasa 3a na wycieczce w Muzeum Ziemi Koc…
![]() 18 września w ramach tematu poznania swojego miasta i regionu odwiedziła Muzeum Ziemi Kociewskiej. Więcej...Międzynarodowy Dzień Kropki
![]() Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzony jest 15 września. Choć często w tym dniu skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. Więcej...Klasy 8a i 8b na wyjeździe integracyjnym…
![]() W dniu 15 września 2023 roku klasy 8a i 8b wzięły udział w wyjeździe integracyjnym do Owidza. Uczniowie zwiedzili grodzisko pod opieką przewodnika i wysłuchali opowieści na temat obyczajów dawnych... Więcej...Akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2…
![]() 15 września nasza szkoła wzięła udział w 30-tej edycji akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2023". Tym razem akcji przyświecało hasło: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Więcej... |
W dobie wielkiej różnorodności i tempa rozwoju oferty gier, codziennej dostępności ipadów i tabletów, zainteresowanie uczniów lekcją na żywo bywa coraz trudniejsze. Podczas pracy z lekturą „Ania z Zielonego Wzgórza” postanowiłam wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie warsztatów poświęconych aktywizującym metodom nauczania.
Do omówienia lektury wykorzystałam grę „Dixit” oraz klocki Lego, które doskonale łączą stymulację w konwencji zabawowej z rozwojem umysłowym, w tym – rozwojem wyobraźni, kreatywnego i krytycznego myślenia, a także rozwojem umiejętności społecznych i – co bardzo istotne – wzrostem poczucia przynależności do grupy oraz stopniem integracji grupy, widocznym również z perspektywy nauczyciela. Ułatwia ona w efekcie cały proces dydaktyczny; sprawia, że uczeń chętniej bierze udział w lekcji i pozytywniej postrzega swoje szkolne życie.
Lekcje prowadzone z wykorzystaniem klocków i kart gry były dla uczniów niesamowitą zabawą; wyobraźnia uczniów jest ogromna i doskonale dają sobie radę z czymś nowym, nieznanym. Wychowankowie świetnie zinterpretowali wiele zagadnień lekturowych, uruchamiając swoją wyobraźnię i kreatywność; uczyli się poprzez zabawę. Oceną zajęć był dla mnie komentarz uczniów: „Zawsze mogą być takie lekcje z lektury”.
Zaangażowanie wychowanków stało się dla mnie inspiracją do wykreowania kolejnych lekcji z wykorzystaniem kart i klocków Lego.