|
Klasy Ia i Ib na warsztatach z majsterko…
![]() Dnia 24 marca uczniowie klasy Ia i Ib wzięli udział w wiosennych warsztatach z majsterkowania w Castoramie. Każdy uczestnik wykonał własnoręcznie skrzyneczkę z drewna. Więcej...Szkolny konkurs recytatorski dla uczniów…
![]() 24 marca 2025 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III. To wydarzenie było świetną okazją do zaprezentowania umiejętności recytatorskich i artystycznych naszych uczniów. Więcej...Zimowa otchłań kontra wiosenna energia –…
![]() Zima wciągnęła nas w swoje lodowate objęcia, ale klasa 3B nie dała się mroźnej ciemności! Z wielką determinacją, krocząc przez śnieżne zaspy (a przynajmniej wyobrażone), przeszliśmy z zimowej otchłani wprost... Więcej...21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób …
![]() 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji... Więcej...Program "Trzymaj Formę!"
![]() Działamy w ramach projektu Trzymaj Formę. Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety,... Więcej...Pasowanie na czytelnika uczniów klas pie…
![]() Pierwszy Dzień Wiosny był w naszej szkole kolorowy i pełen wydarzeń. Jednym z nich było pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uczennice koła czytelniczo-turystycznego przygotowały na tę okazję Bajkowy pokaz... Więcej...Góra Grosza i konkurs na Klasę z sercem
![]() Zakończyliśmy zbiórkę Góra Grosza i konkurs na Klasę z sercem. Trzeci raz z rzędu Klasą z sercem okazała się klasa 3a, która zachowała statuetkę przechodnią. Uczniowie tej klasy otrzymali medale... Więcej...Sukces w konkursie plastycznym „Mam praw…
Z radością ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego „Mam prawo”, organizowanego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim z okazji Dnia Edukacji Prawnej. W konkursie nasz uczeń Filip Bieliński otrzymał 3 miejsce w... Więcej...Sprawozdanie z Międzynarodowego Konkursu…
![]() Dnia 20 marca 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Starogardzie Gdańskim odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”. Kangur matematyczny to jeden z najbardziej znanych konkursów. Więcej...Dzień Otwarty
![]() Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność podczas dnia otwartego w naszej szkole. Wasze zaangażowanie i wsparcie są dla nas niezwykle ważne. Dzięki Wam mogliśmy wspólnie stworzyć wyjątkową atmosferę, w której uczniowie... Więcej... |
Pierwsza pomoc to jedno z działań, które należy regularnie ćwiczyć, aby wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Sytuacje życiowe wymagające podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy zawsze są stresujące. Od prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy zależy życie osoby poszkodowanej. W naszej szkole zajęcia takie odbywają się nie tylko wśród najmłodszych uczniów, ale są również powtarzane na lekcjach godzin wychowawczych wśród uczniów starszych. Tym razem w klasie VIB ćwiczyliśmy m.in. sytuację paniki podczas wypadku, w którym dziecko złapało siekierę do ręki i uszkodziło sobie nogę. A poniżej przypominamy kilka ważnych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy.
Zasady wzywania pomocy:
W pierwszej kolejności poproś głośno o pomoc kogoś, kto przechodzi obok lub stoi i przygląda się.
Możesz zająć się poszkodowanym, a druga osoba może zadzwonić na numer ratunkowy. Jeśli jesteś sam, zadzwoń natychmiast, a dyspozytor pomoże kierować Twoimi działaniami. Mów spokojnie i odpowiadaj ściśle na pytania dyspozytora. Powiedz:
CO! Co się stało (np. wypadek drogowy, ilość poszkodowanych, ich stan).
GDZIE! (adres, nr drogi, charakterystyczne punkty).
KTO! Kto zgłasza wezwanie pomocy - numer telefonu i dane osobowe.
PAMIĘTAJ! NIE ODKŁADAJ PIERWSZY SŁUCHAWKI!
DYSPOZYTOR ZAWSZE ODKŁADA SŁUCHAWKĘ PIERWSZY
Podstawowe zabiegi ratujące życie
1. Sprawdź, czy poszkodowany i TY jesteście bezpieczni.
2. Sprawdź reakcję poszkodowanego - potrząśnij delikatnie za ramię i głośno zapytaj: "Słyszysz mnie, czy wszystko w porządku?"
3. Jeżeli reaguje:
zostaw poszkodowanego w pozycji w jakiej go zastałeś, pod warunkiem, że nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo, dowiedz się jak najwięcej (od poszkodowanego lub świadków) na temat zdarzenia i wezwij pomoc, regularnie oceniaj jego stan.
Jeżeli nie reaguje: głośno zawołaj o pomoc, odwrócić poszkodowanego na plecy, po czym udrożnij drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy.
4. Utrzymując drożność dróg oddechowych wzrokiem, słuchem i dotykiem oceń, czy występuje prawidłowy oddech. Szukaj oznak życia takich jak szmery oddechowe, staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim pliczku.
W pierwszych minutach po zatrzymaniu pracy serca (zatrzymaniu krążenia) poszkodowany może słabo oddychać lub wykorzystywać głośne, niejednoznaczne, pojedyncze westchnięcia. Nie należy ich mylić z prawidłowym oddychaniem. Na ocenę wzrokiem, słuchem i dotykiem przeznacz nie więcej niż 10 sekund. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby był nieprawidłowy.
5. Jeżeli oddech jest prawidłowy ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, wyślij kogoś (np. innego świadka zdarzenia) lub sam udaj się po pomoc (wezwij pogotowie).
Jeżeli jesteś sam, zostaw poszkodowanego i sam udaj się wezwać służby ratunkowe, pamiętaj - aby stale kontrolować czynności życiowe poszkodowanego (oddech) oraz chronić go przed utratą ciepła. Sprawdzaj oddech co minutę do czasu przybycia pomocy.